Sanat Terapisiyle İyileşmek

Sanat Terapisiyle İyileşmek

Üretici:Kaknüs Yayınları
Ürün Kodu:9789752563575
Stok Durumu:2-3 Gün İçinde
  • 40,00TL

  • KDV Hariç: 40,00TL

Resim Çizerek ve Yazı Yazarak İçinizdeki Çocuk’la Temasa Geçin
Her insan, hayatta oynadığı rol ne olursa olsun derinliklerinde, yani bilinç dışında küçük çocuklar taşır. Bunlar bazen coşku hâlinde, bazen büyük keder durumlarında, bazen de alkol gibi maddelerin tesiriyle meydana çıkabilirler. Ayrıca kişiye tedavi amaçlı gerileme (regresyon) yaşatılıp çocuklukta yaşanan acılara inilebilinir. İşte bu kitapta yazar sol el ile yazı  yazdırarak ve resim yaptırarak (solak olanlar için sağ el), böyle bir kontrollü gerilemeyi bizlere yaşatıyor. Önce 5 yaşındaki hâlimizi sol el ile çiziyoruz, sonra ona (yazarın önerdiği) bazı sorular yöneltip cevaplarını yine sol el ile yazmasını istiyoruz. Mesela ona, sen kimsin diyoruz? Sorular, “Kendini nasıl hissediyorsun?”, “Hangi kişiler ve durumlar seni üzüyor?” gibi cümlelerle derinliğe doğru indikçe çok acıklı yönlerimizle karşılaşabiliyoruz.
Yazar kitabında derinliklerimize yerleşmiş anne baba sembolleri ile de diyalog kurduruyor. Çocuk; aşırı eleştiren, otoriter anne baba karşısında kendini savunmayı öğreniyor; böylece “açık kalmış” yaralar tekrardan sarılıyor. Sağlığına kavuşan çocuk ise artık daha rahat bir şekilde kendini ifade edebiliyor, hatta gizli kalmış yaratıcı yönleri tekrardan uyanabiliyor.
Neticede “yardımcı bir psikoterapi” metodu olarak İçsel Çocuk’la temas, gerek kendi kendine uygulamalarda, gerek bireysel terapide ev ödevi olarak, gerekse grup çalışmalarında faydalı olabilir kanaatindeyim.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi